خانه دیابت ایران|Diabethome.com

مراقبت از خودتان

0 2,393

 

وقتی دیابت دارید، جنبه هایی از سلامتی تان نیاز به توجه خاص دارند. برای مثال پاهایتان را باید هر روز بازرسی کنید. چون بیماری های معمولی می توانند بر کنترل دیابت تاثیر بگذارند باید گام هایی بردارید تا سطح قندخون تان در حد مطلوب حفظ شود و به تسریع بهبودی شما کمک کند. رفتن به بیمارستان نیز باعث گسیختگی مدیریت دیابت شما می شود. پس دانستن آن چه که باید در این وضعیت انجام دهیم نیز مهم است.

 • مراقبت از پاها

براثر گذشت زمان، دیابت می تواند بر بازده گردش خون و سیستم عصبی تان تاثیر منفی بگذارد، که این نیز می تواند به بسیاری از اعضای بدن آسیب برساند. پاهای شما مخصوصا در مقابل مشکلات ناشی از گردش ضعیف خون و آسیب عصبی، آسیب پذیر و حساس هستند زیرا از قلب بسیار دور و اعصاب اصلی پاهایتان بسیار بلند هستند. بنابراین بیشتر مستعد زخم های پا و سایر آسیب ها می باشند که می توانند عفونی شده و مشکلات جدی ایجاد کنند. همچنین چون آسیب عصبی در بخش های انتهایی بدن می تواند بی حسی ایجاد کند و ممکن است درد احساس نکنید و معمولا باید نسبت به هرگونه آسیب هوشیار باشید.

 • در قسمت های انتهایی بدن، یک زخم ممکن است مدت ها طول بکشد تا خوب بشود یا حتی می تواند منجر به قطع پایتان شود، به این دلیل است که پاها و گردش خون را هر سال باید معاینه کرد.
 • در بین معاینات سالانه، می توانید با معاینه ی روزانه ی پاها به خوبی از آن ها مراقبت کنید.
 • همچنین شما می توانید به جلوگیری از زخم شدن پاهایتان کمک کنید و مهمترین نکته در این مطلب این است که پابرهنه راه نروید- حتی در خانه خودتان و به ویژه در محیط های نا آشنا در خانه همیشه  با جوراب یا صندل راه بروید.
 • وقتی مریض هستید

داشتن دیابت، به خودی خود بیش از هر چیز دیگر شما را مستعد بیماری های معمول می کند. ولی اگر دیابت تان به طور ضعیف کنترل شود و سطح قند خون تان مدام بالا باشد، ممکن است عفونت به سادگی در بدنتان رشد کند و احساس ناخوشی به شما دست بدهد. به این دلیل است که وقتی قند خون تان همواره بالاتر از 10 میلی مول بر لیتر (180 میلی گرم بر دسی لیتر) است. باکتری ها و ویروس ها رشد می کنند. هر نوع مریضی می تواند بر دیابت تان اثر بگذارد، به ویژه اگر چند روز طول بکشد یا به دارو یا معالجه در بیمارستان احتیاج داشته باشید. کنترل قندخون نیز بر سرعت بهبودی شما موثر است.

 • خوردن و آشامیدن
 • خوردن و آشامیدن به بدن تان انرژی می دهد تا با بیماری تان مبارزه کنید و اثرات بیماری را بر دیابت تان محدود می کند. ممکن است به مقدار کمی نوشیدنی محتوی قند نیز احتیاج داشته باشید.
 • اگر غذا نخورید، یک روز یا دو روز بدون غذا خیلی زیاد مهم نیست، ولی نوشیدن مقدار زیادی مایعات بدون قند در سراسر روز لازم است. این کار به پایین نگهداشتن دمای بدن تان کمک می کند و اگر سطح قند خون تان بالا باشد از کم آبی بدن جلوگیری می کند.
 • معالجات دارویی دراز مدت

اگر برای شما داروهایی تجویز شود که یک بیماری به غیر از دیابت را معالجه کنند، این ها ممکن است بر سطح قند خون تان موثر  باشند. اگر مجموعه ای از داروها برای معالجه ی بیماری تان در دسترس باشند، پزشک تان آن دارویی را انتخاب خواهد کرد که کم ترین اثر را بر سطح قند خون تان داشته باشد. اگر فقط یک نوع دارو برای معالجه وجود داشته باشد که پزشک فقط  آن را می تواند تجویز کند و این دارو نیز احتمالا بر قند خون تان اثر می گذارد، نوع یا مقدار مصرف انسولین یا قرص هایی که برای دیابت تان مصرف می کنید ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد.

 • مصرف مجموعه ای از قرص ها
 • وقتی دیابت دارید، ممکن است پنج نوع قرص یا بیشتر مصرف کنید و شاید انسولین نیز تزریق کنید تا نه تنها قند خون تان بلکه فشار خون و سطح چربی خون تان نیز کنترل شوند.
 • اگر بیماری های دیگری داشته باشید مانند عوارض دیابت، ممکن است حتی قرص بیش تری احتیاج داشته باشید. با این حال بسیاری از قرص های تجویز شده را باید مطابق دستور مصرف کنید.
 • ویزیت های سرپایی

اگر به عنوان یک مریض سرپایی به بیمارستان می روید، مثلا برای معاینه یا یک عمل جزئی، ممکن است از شما بخواهند از قبل به مدت چند ساعت چیزی نخورید و نیاشامید. اگر از قرص های انسولین ساز یا انسولین استفاده می کنید و قادر نیستید این ها را با غذا متعادل کنید، در معرض خطر هیپوگلیسمی قرار خواهید داشت. برای جلوگیری از بروز هیپو، پیش از آن که خوردن و آشامیدن را قطع کنید، مقدار مصرف را کاهش دهید و در زمانی که ناشتا هستید و در خلال عمل بیمارستان به طور منظم قند خون تان را اندازه بگیرید.

 • اگر به هر دلیلی نتوانید آزمایش خون را خودتان انجام دهید، کارکنان بیمارستان این کار را خواهند کرد.
 • وقتی دیابت دارید، بیش تر کارها در اول صبح انجام می گیرد تا بتوانید در حد امکان معالجات عادی خود را دنبال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.