خانه دیابت ایران|Diabethome.com

تاریخچه دیابت و انسولین: درمان در گذشته و اکتشافات جدید

0 592,214

تاریخچه دیابت و انسولین: درمان در گذشته و اکتشافات جدید

دیابت یک بیماری است که با میزان قند خون بالا مشخص می شود.  میلیون ها نفر در سراسر جهان تحت تاثیر  این بیماری قرار دارند. تحقیق هایی در دیابت در حال انجام است اما مدیریت دیابت برای اکثر مردم ساده است. از زمانیکه دیابت برای اولین بار کشف شد، پیشرفت های شگرفی در راه درمان آن داشته است. این مقاله نگاهی بر تاریخچه دیابت و چگونگی پیشرفت درمانهای آن دارد.

The pancreas produces insulin that helps to regulate blood sugar levels.
پانکراس(لوزالمعده) با تولید انسولین به تنظیم سطح قند خون کمک میکند

دیابت سطح قند خون را تحت تاثیر قرار  میدهد.

بدن از قند (گلوکوز ) انرژی دریافت می کندکه این از طریق شکسته شدن قند غذایی است که مردم میخورند. دیابت بر انسولین تاثیر می گذارد. انسولین هورمونی است که توسط پانکراس تولید می شود، پانکراس به مراحل استفاده قند به طور موثر کمک میکند.

بدن افراد دارای دیابت از نوع 1 انسولین تولید نمیکند. بدن افرادی که به دیابت نوع 2 دچار هستند انسولین تولید می‌کند ولی قادر به استفاده موثر از آن نیست.

زمانیکه فرد به دیابت مبتلا می شود، کمبود انسولین و یا ناتوانی بدن برای استفاده آن به طور کامل باعث می شود قند به جای اینکه به سلولها برسد و تولید انرژی کند در خون بماند. این مقدار اضافی قند در خون باعث می شود که سطح قند خون از حالت طبیعی بالاتر برود.

سطح بالای قند خون برای یک مدت باعث مشکلات جدی و حتی تهدیدکننده برای فرد می شود. با این وجود راههای زیادی برای مدیریت این شرایط وجود دارد که میشود از این مشکلات جلوگیری کرد.

دانش اولیه در خصوص دیابت

فهمیدن سابقه دیابت و چگونه اولین بار تحت درمان قرار گرفت به خوبی میتواند به درک ما و مدیریت آن کمک کند.

کشف دیابت

نام کامل بیماری دیابت دیابت شیرین(mellitus) است. این واژه از زبان یونانی کلمه دیابت ( به معنی سیفون و یا رد کردن طریق سیفون ) ریشه گرفته و کلمه لاتین mellitus  به معنی عسل و یا شیرینی می باشد.

اولین بار استفاده از  واژه دیابت به حدود 250 سال قبل میلاد توسط آپولونیوس اهل ممفیس باز میگردد. اولین پیشینه انگلیسی واژه دیابت درنوشته های پزشکی حدود سال 1425 میلادی یافت شد. در سال 1675 میلادی توماس ویلیس (Thomas Willis) واژه شیرین (mellitus) را به خاطر اینکه  مردم مبتلا  به دیابت مزه شیرین در ادرارشان داشتند استفاده کرد.

در سال 1776 متیو دوبسون (Matthew Dobson) توانست ثابت کند که ادرار افراد دیابتی مزه شیرینی دارد و این به دلیل وجود قند اضافی می باشد. او این موضوع را با ماده قهوه ای  رنگ شبیه قند موجود در ادرار استنباط کرد.

همچنین دوبسون اشاره کرد که دیابت در برخی افراد منجر به مرگ می شود، در حالیکه در برخی دیگر تبدیل به  یک بیماری مزمن می شود. در این زمان برای اولین بار اختلاف روشن بین دیابت نوع 1 و 2 تشخیص داده شد.

درمان های دیابت قدیم

پزشکان یونانی قدیم تا حد امکان ورزش سوارکاری با اسب را توصیه کردند. آنها باور داشتند این امر نیاز به ادار کردن بیش از حد را کاهش می‌دهد.

گزینه‌های درمانی دیگر شامل نوشیدن بیش از حد شراب که پنداشته می‌شد جبرانی برای کمک به آب ازدست رفته بدن است.

متاسفانه این راههای مدیریت دیابت واقعا اثر بخش نبودند. به دلیل عدم درمان مناسب، افراد دیابتی مشکلات سلامتی شدیدی را تجربه کردند.

در سال 1889 جوزف فون مرینگ ( (Joseph von Mering و اسکار مینکوفسکی (Oskar Minkowski) پس از خارج کردن پانکراس از سگ نقش پانکراس را در دیابت کشف کردند.

کشف پانکراس

در سال 1889 جوزف فون مرینگ ( (Joseph von Mering و اسکار مینکوفسکی (Oskar Minkowski) نقش پانکراس را در دیابت کشف کردند. پس از خارج کردن پانکراس از سگ ها، آنها دریافتند که در حیوانات تمام علائم و نشانه های دیابت توسعه یافته است. با این وجود هر دو پس از مدن کوتاهی از دنیا رفتند.

این کشف به دانشمندان در درک نقشی که پانکراس در تنظیم سطح قند خون بازی میکند کمک کرد.

در سال 1910،‌سر ادوارد آلبرت شارپی شافر) Edward Albert Sharpey-Schafer) به موفقیت دیگری دست یافت. او دریافت که دیابت به خاطر فقدان یک ماده شیمیایی خاص که توسط پانکراس تولید می شود به وجود می آید.

شارپی شافر آن را انسولین شیمیایی نامید که واژه آن از کلمه لاتین “insula” مشتق شده است. معنی این واژه جزیره است و اشاره به سلولهایی در پانکراس دارد که انسولین تولید می کند و به عنوان جزایر لانگرهانس شناخته شده است.

راههای درمان در دهه 1900

بین سالهای 1900 تا 1915 انوع درمانهای مختلف دیابت ارائه شد. درمان های اولیه شامل:

 • درمان جو دو سر-،‌که شامل خوردن 8 اونس از بلغور جو دوسر میکس شده با 8 اونس کره هر دوساعت
 • رژیم شیر
 • درمان برنجی
 • سیب زمینی درمانی
 • تریاک

تغذیه بیش از حد برای جبران مایعات از دست رفته بدن و بالابردن وزن. علائمی که بیشتر افراد مبتلا به دیابت تجربه کرده اند.

تا سال 1921  مدیریت دیابت فراتر از این درمانهای اولیه نبود و تاحد زیادی بی اثر بود. در این سال سر فردریک گرانت بانتینگ (Sir Frederick Grant Banting) و چارلز هربرت بست (Charles Herbert Best) چگونگی درمان دیابت با انسولین را نشان دادند.

بانتینگ و بست قادر به برگرداندن دیابت در سگها بودند. آنها این کار را با تزریق عصاره گرفته شده از پانکراس سگهای سالم انجام میدادند.

بعدها همراه با جیمز کولیپ(James Collip) و جان مکلود (John Macleod) انسولین را از بدن گاو گرفته ،آنرا خالص کرده و برای درمان افراد دیابتی به کار گرفتند.

تولید انبوه انسولین

در ژانویه سال 1992، لئونارد تامپسون( Leonard Thompson) در سن 14 سالگی اولین شخصی بود که تزریق انسولین برای درمان دیابت گرفت. تامپسون 13 سال دیگر قبل از آنکه به ذات الریه دچار شود توانست زندگی کند.

همچنین در سال 1992،‌ شرکت دارویی الی لیلی (Eli Lilly) معامله‌ای برای تولید انسولین در آمریکای جنوبی کرد. این باعث شد انسولین و کاربرد آن در جهان منتشر شود و به خیلی از افراد مبتلا به دیابت در مدیریت شرایطشان کمک نماید.

درک مقاومت انسولین در دیابت

در سال 1936، سر هورالد پرسیوال هیم ورث( Harold Percival (Harry) Himsworth ) تحقیقاتی در خصوص متمایز کردن دیابت نوع 1 و 2 منتشر کرد.

او فرضیه‌ای داد که بیشتر افراد با انسولین ناکافی مواجه نبودند ولی در عوض به انسولین مقاوم بودند. در حال حاضر مقاومت انسولین به عنوان عاملی شناخته شده که باعث دیابت نوع 2 می‌شود. که این موضوع از طریق مقاومت انسولین و همچنین اختلال در عملکرد سلولهای بتا حاصل می‌شود.

تحقیقات انسولین ادامه پیدا کرد. در سال 1982 انسولین بیوسنتز انسانی شناخته شده به عنوان هیومولین (humulin) به وجود آمده است.

تولید انبوه برای این نوع جدید انسولین آغاز گردید و در کشورهای بسیاری فروخته شد. در این نقطه درمان دیابت واقعا خاموش شد.

رفلوکس (Reflolux)که با نام اکیوچک(Accu-Chek) نیز مشهور است،‌ در سال 1983 به عنوان راهی که دقیقاً قند خون را کنترل میکند معرفی گردید. سال 1986 شاهد سیستم تحویل قلم انسولین هستیم، و در سال 1993قرص گلوکوز روانه بازار شد.

درمان مدرن روز دیابت

در سالهای اخیر،‌ درمان دیابت پیشرفت‌های بیشتری داشته است. که شامل معرفی آنالوگ‌های انسولین و توسعه راههای جدید برای ارائه انسولین می‌باشد.

Sir Frederick Grant Banting (pictured), alongside Charles Herbert Best, demonstrated the reversal of diabetes in a dog using insulin in 1921.
در سال 1921 سر فردریک گرانت بانتینگ (Sir Frederick Grant Banting) و چارلز هربرت بست (Charles Herbert Best) چگونگی درمان دیابت با انسولین را در سگ ها نشان دادند.

 

آنالوگ های انسولین

در سال 1996، ‌ایالات متحده امریکا و وزارت غذا و دارو (FDA) تائید کرد که ایسپرو (lispro (Humalog)) اولین انسولین سنتزی انسانی است.

انسولین مصنوعی انسانی،‌ با ساختار انسولین طبیعی یافت شده در بدن برابر است. افراد دیابتی  آن را از طریق پوست به خودشان تزریق می‌کنند.

اگر چه یک گزینه درمانی معتبر است،‌انسولین مصنوعی انسانی به دلیل اینکه توده‌ای همزمان تزریق میشود مثل انسولین طبیعی کار نمی‌کند. این یعنی زمان بیشتری می‌کشد تا جذب انجام شود.

قادرنیست خو را با نیاز های بدن همگام سازی کند. عوارض جانبی نامطلوب آن یعنی اینکه نمیشود برای بیشتر افراد مبتلا به دیابت تجویز شود.

عوارض جانبی شامل:‌

 • تاخیر در شروع عملکرد
 • زمان اوج متغیر
 • مدت زمان متغیر در عملکرد

آنالوگ های انسولین به تقلید از الگوی ترشح انسولین توسعه یافتند. چیزی که آنرا جدا از آنالوگ ها قرار میدهد این است که آنها حاوی تغییرات اسید آمینه ساختاری یا کوچک هستند. این مورد زمانی که به فرد دیابتی تزریق زیرپوستی انجام می شود نتایج مطلوب تری به همراه دارد. هنگامی که جذب انجام می‌شود، بسیار شبیه به انسولین انسانی روی سلولها عمل میکنند و جذب بیشتر آنها میتواند قابل پیش بینی باشد.

پمپ انسولین

در دهه 1990 در پمپ های انسولین خارجی و آنالوگ های انسولین اضافی را به ارمغان آورد که تعدادی از مزایای آن شامل موارد ذیل می باشد:

 • نتایج بهتر
 • واکنش کمتر
 • انعطاف بیشتر
 • مدیریت درمان آسانتر

در حال حاضر بیش از 300 آنالوگ وجود دارد که به پزشکان و افراد مبتلا به دیابت اجازه میدهد طرح درمان خود را بهتر سفارشی سازی کنند.

منبع اصلی: http://www.medicalnewstoday.com/articles/317484.php

منبع ترجمه: خانم ل-سلیمانپورhttp://diabethome.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.