خانه دیابت ایران|Diabethome.com

دیابت نوع 2 و افسردگی،چطور متوجه افسردگی میشوید؟

0 1,580

دیابت نوع 2 و افسردگی

چطور متوجه افسردگی میشوید؟

چالش های دیابت نوع 2 می تواند خسته کننده باشد . اما اگر احساس  می کنید دست و پنجه نرم کردن با این چالش ها از توان شما خارج شده و در حال تبدیل شدن به افسردگی است ، کمک گرفتنضروری است.

بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2 ، مشکلاتی فراتر از مشکلات جسمی را بوجود می آورند. درگیر بودن با یک بیماری مانند دیابت نوع 2 به این معناست که به طور مداوم از آنچه می خورید ، آنچه انجام می دهید ، و  اینکه چگونه زندگی می کنید ، آگاه باشید . و سازگار کردن زندگی با دیابت تلاش زیادی می طلبد . با این حال حتی بعد از اینکه شما خودتان را سازگار کردید ، این احتمال وجود دارد که استرس روزانه  ی بیماری شما را دچار مشکل کند .

اکثر مردم بعضی وقت ها  احساس بی حوصلگی و ناراحتی می کنند ؛ اما افسردگی  فقط احساس پکر بودن و بی حوصلگی  نیست .افسردگی یک اختلال جدی است که با زندگی شما  را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر علائم افسردگی شدید باشند ، ممکن است در عملکرد شما و مدیریت فعالیت های روزانه  تان مانند رفتن به مدرسه یا محل کار، تعهدات خانوادگی، و نظارت بر قند خونتان مشکل ایجاد کند .

افسردگی و دیابت: چه کسی را تحت تاثیر قرارمی دهد؟

بر طبق آمار، افسردگی افراد مبتلا به دیابت را بیشتر از افراد بدون دیابت تحت تاثیر قرار می دهد  که بیش از 15 درصد در مقایسه با 6.7 درصد در جمعیت عمومی است .

هنگامی که افسردگی همراه یک بیماری مزمن مانند دیابت نوع 2 رخ می دهد ، علائم سخت تر و شدید تر می شوند . مشکل دوچندان بیشتر شده ، علائم و نشانه های بیماری مزمن بدتر می شود اگر افسردگی شما منجر به از دست دوز دارو ، پرخوری ، یا کنار گذاشتن ورزش شود و این یک چرخه رو به پایین را بوجود می آورد. برای افراد مبتلا به دیابت ، این امر به معنی کاهش کنترل قند خون است ، که به نوبه خود ، به معنای  بیشتر شدن عوارض طولانی مدت بیماری است.

محققان هنوز به طور کامل ارتباط بین دیابت و افسردگی را کشف نکرده اند ؛  آیا افسردگی ناشی از دیابت است و یا افرادی که مستعد ابتلا به افسردگی هستند افسردگی را با شدت بیشتری تجربه می کنند اگر به دیابت نوع 2 مبتلا باشند؟ در هردو صورت ، هر دو بیماری نیازمند درمان می باشند .

خبر خوب این است که هر دو بیماری افسردگی و دیابت نوع 2 می توانند به طور همزمان درمان شوند. یک مطالعه اخیرکه در سالنامه طب خانواده منتشر شده نشان داد که از 180 بیمار که مراقبت های اولیه برای هر دو مورد افسردگی و دیابت  را دریافت کردند ، نزدیک به 36 درصد بهبود قند خون ، و 31 درصد علائم افسردگی کمتری را تجربه کردند.

افسردگی و دیابت : علائم را بشناسید

چطور متوجه می شوید که افسرده هستید؟

اگر حتی فقط چند مورد از این نشانه ها احساس شما را نشان میدهند ، با پزشک یا پرستار دیابت خود تماس بگیرید :

  • احساس نا امیدی ، درماندگی ، بی ارزش بودن ، تهی بودن و اندوه
  • تحریک پذیر بودن یا بی قراری
  • ناتوانی و یا عدم تمایل به کار بر روی سرگرمیها یا علایق بیرونی که عادت داشتید از آنها لذت ببرید .
  • ناتوانی در روابط جنسی
  • بی خوابی ، خستگی، و یا خواب آلودگی مفرط
  • ناتوانی در تمرکز یا تصمیم گیری
  • از دست دادن اشتها یا پرخوری
  • علائم فیزیکی مانند درد ، گرفتگی عضلات و سردرد
  • افکارخودکشی یا اقدام به خودکشی

افسردگی و دیابت : دریافت کمک

برای  درمان افسردگی کمک مورد نیاز در دسترس وجود دارد. گاهی اوقات ، تنها درمان مورد نیاز روان درمانی است که مشاوره ( درمان گفتگو محور) نیز نامیده می شود.

برای ارجاع به یک درمانگر که با افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و یا دیگر بیماری های مزمن  کار می کند و می تواند به شما پیشنهادات مثبتی برای غلبه بر چالش های بیماری تان بدهد ؛  ازدکتر دیابت خود راهنمایی بگیرید .

اگر مشاوره به تنهایی کافی و موثر نیست دارو ممکن است مفید باشد .

یک روانپزشک تنها پزشک سلامت روان است که می تواند  برای شما دارو تجویز کند و به درمان شما نیز بپردازد . اطمینان حاصل کنید پزشکی که برایتان دارو تجویز می کند مطلع شود که شما به دیابت نوع 2 مبتلا هستید و فهرستی از تمام داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید داشته باشد. از خود درمانی با  محصولات “طبیعی”  یا مکمل برای افسردگی  اجتناب کنید مگر اینکه ابتدا با تیم دیابت خود آنها را بررسی کنید .

گاهی اوقات ، همه کمکی که مورد نیاز است  ، کمی همیاری و درک است. اگر مشکلات جسمی شما موجب تحریک افسردگی در شما می شوند ، نیاز به کنترل قند خون و مدیریت زندگی تان برای به حداقل رساندن اثرات دیابت بر افسردگی دارید. و در صورت نیاز، کمک های پزشکی در بازگرداندن شما به مسیر  لذت بردن از زندگی ، و انجام چیزهایی که دوست  دارید مفید است.

منبع اصلی: http://www.everydayhealth.com/type-2-diabetes/symptoms/type-2-diabetes-and-depression

ترجمه منبع: منبع ترجمه: مهسا کیانی – خانه دیابت ایران  http://diabethome.com

کپی از مقاله ترجمه شده با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.