خانه دیابت ایران|Diabethome.com

8 علامتی که نشان می دهند فرزند شما ممکن است دیابت نوع 1 داشته باشد

0 2,159

8 علامت بیماری دیابت نوع1 در کودکان و بچه ها

8 علامت دیابت نوع1 در کودکان و بچه ها بیش از 300،000 کانادایی دیابت نوع 1  دارند ، در عین حال هنگامی که کودک خودتان مبتلا به این بیماری تشخیص داده شود، می تواند برای شما مثل یک شوک باشد.در اکثر بچه ها یی که دیابت دارند هیچ عضو دیگر خانواده دیابت ندارد،  دکتر مورین کلمنت متخصص دیابت آن را  شبیه یک صاعقه می داند !

دیابت نوع 1 معمولا در دوران کودکی تشخیص داده  میشود، اغلب بین سنین 10 تا  13 سال . والدین برای جلوگیری از این نوع دیابت  نمی توانند کاری انجام دهند، با این حال، اگر شما متوجه شدید فرزندتان به این بیماری مبتلاست، شما می توانید  برای جلوگیری از عوارض جدی که  کتواسیدوز دیابتی (DKA) نامیده می شود اقداماتی انجام دهید، که در این عارضه بدن انسولین را به جای شکستن قند برای شکستن چربی به کار می گیرد.

 

دکتر کلمنت  می گوید اگر فرزند شما نشانه ای از دیابت نوع 1 را نشان می دهد، ملاقات  با پزشک متخصص اطفال  فرزند خود را به تاخیر نیندازید .نگویید ” بهتر است یک یا دو هفته صبر کنیم ” .

فرزندتان را همان روز مورد آزمایش قرار دهید تا مطمئن شوید که دیابت ندارد. و اگر متوجه شدید که فرزند تان دیابتی است، به یاد داشته باشید که تا زمانی که این بیماری به خوبی مدیریت شود ، او هم می تواند  با سلامتی از تمام زندگی خود لذت ببرد  .

8علامت ابتلا به دیابت در بچه ها:

نشانه 1: عطش سیری ناپذیر در کودکان

عطش سیری ناپذیر بچه ها

کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده نشده ، ممکن است به طور مداوم تشنه باشند. دلیلش این است که سطح گلوکز خون افزایش می یابد، و مایع از بافت های بدن کشیده می شود .  این بچه ها ممکن است به خصوص طالب نوشیدنی های سرد و شیرین باشند .

نشانه 2: تکرر ادرار در  کودکان

ادار مکرر

هرچه  به درون می رود باید بیرون بیاید، بنابراین به همین دلیل است که کودکی که بیشتر می نوشد بیشتر نیز در حال رفتن به دستشویی است.  اگر کودک شما به دفعات به حمام می رود، ممکن است یک علت زمینه ای و جدی پشت آن وجود داشته باشد .  کودکان کوچک تر که قبلا آموزش توالت رفتن در شب  را دریافت کرده بودند ممکن است  دوباره شروع به خیس کردن تخت شان کنند.

 

نشانه 3: کاهش وزن در بچه ها

کاهش وزن و لاغری در بچه ها

بدنی که نمی تواند از انرژی قند استفاده کند احتمالا کاهش توده بدنی و کاهش وزن را تجربه خواهد کرد. کاهش وزن در یک کودک مبتلا به دیابت نوع1 که هنوز  تشخیص داده نشده ،اغلب ناگهانی و سریع است.

 

نشانه 4: فقدان انرژی  در بچه ها

فرزند شما ممکن است احساس خستگی مداوم و یا تنبلی کند؛ چرا که او قادر به تبدیل قند موجود در جریان خونش  به انرژی نیست که عضلات و اندامش بتوانند از آن استفاده کنند.

نشانه 5: گرسنگی شدید در بچه ها

گرسنگی شدید در بچه ها

هنگامی که بدن یک کودک به دلیل سطح پایین انسولین از انرژی لازم محروم است، ممکن است احساس گرسنگی شدید را تجربه کند. با این حال، کاهش اشتها نیز می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد، و به عنوان یکی از علائم DKA  درنظر گرفته شود(نگاه کنید به نشانه 8)

نشانه 6: تغییرات در بینایی بچه ها

تغییرات در بینایی بچه ها

سطح قند خون بالا باعث می شود مایعات از دیگر بافت های  بدن، از جمله عدسی های چشم کشیده شوند. این ممکن است به تاری دید و یا سایر مشکلات بینایی منجر شود. با این حال، یک کودک خردسال ممکن است به شما در مورد آن شکایت نکند.  ، آنها نمی دانند دید طبیعی چگونه است،  بعضی از آنها هنوز قادر به خواندن نیستند .

نشانه 7: عفونت قارچی در بچه ها

دختران مبتلا به دیابت نوع 1 ممکن است  به عفونت قارچی  دچار شوند . عفونت قارچی در یک نوزاد یا کودک نو پا  ممکن است به عنوان بثورات جلدی ( حساسیت  پوستی ) بسیار بد خود را نشان دهد.

نشانه 8: کتواسیدوز دیابتی در بچه ها

DKA می تواند در یک کودک مبتلا به دیابت تشخیص داده نشده اتفاق بیفتد و یک حالت اورژانس پزشکی است.

از آنجا که بدن از انسولین برای شکستن قند استقاده نمی کند، به جای آن شروع به سوزاندن چربی برای تولید انرژی می کند .  این امر منجر به تجمع فراورده اسیدی به نام کتون می شود .

DKA  در واقع pH خون شما را  تغییر می دهد و یک بیماری بسیار خطرناک است.

 

علامت هایی که نشان می دهند فرزند شما در شرایط خطر قرار دارد عبارتند از:

 

استفراغ، درد معده، تنفس سریع، چهره برافروخته، بوی نفس میوه ای و خستگی . DKA ممکن است بسیار به سرعت پیشرفت کند و می تواند کشنده باشد. اما قابل پیشگیری نیز می باشد.

بیشتر از والدین، معلمان و مشاوران اردوگاه از علائم اولیه دیابت در کودکان آگاه هستند،  بنابراین بیشتر احتمال دارد  که بتوان از  ابتلا به DKA  پیشگیری کرد .

 

منبع ترجمه: مهسا کیانی – خانه دیابت ایرانhttp://diabethome.com
منبع زبان اصلی:http://besthealthmag.ca
کپی از مقاله ترجمه شده با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.